Mortoff szakértői tudása egy blog oldalon
Talán az első dolgok között van, amit egy informatikus megtanul, hogy mi a különbség az adat és az információ között. Az adatok csupán nyers tények, önmagukban nem szüntetnek meg bizonytalanságokat, viszont gondolkodás vagy az adatok gépi feldolgozása után információ jöhet létre belőlük, ami már képes erre. Az adatokat rendszerezni, értelmezni és vizualizálni kell, hogy segíthessenek a döntéshozásban, így egy jól működő szervezetben - legyen az bármilyen méretű is– idővel mindig felmerül az „információéhség”: minél több releváns üzleti információhoz jutni a rendszerekben gyűlő adattengerből.
A mai SAP Crystal Reports elődjét (eredeti nevén: Quik Reports) még 1984(!)-ben fejlesztették és az eredeti célja az volt, hogy egy könyvelő programhoz (mai nevén: SAGE) jelentéskészítő alkalmazást fejlesszenek. A program azóta rengeteg felvásárláson ment keresztül az SAP termékcsaládba történő bekerüléséig, de a régmúltra visszanyúló gyökerei ellenére még mindig egy jól használható, egyszersmind kiforrott BI-eszköz.
Többször találkoztunk már olyan esettel, amikor egy-egy hosszú évek óta használt rendszer adatbázisa az idő előrehaladtával egyre inkább fekete dobozzá válik, ami számos okra visszavezethető: hiányos a dokumentáció, túlzottan leterhelt (vagy éppen nem létező) hozzáértő belsős kolléga, nem elérhető fejlesztők. Ebben a cikkünkben bemutatjuk, hogy hogyan szerezhetjük vissza az irányítást az adatbázisok felett és hogyan hozhatunk létre hatékony működést és tervezést ezekben a helyzetekben!
Az SAP BI portfóliója és elődjei évtizedek óta meghatározó szereplői az üzleti intelligencia (BI) világának, melynek közelgő új verziója rég nem látott mértékű átalakulást hoz, így nem árt felkészülten várni az átállást.
Az ezredfordulón az additív technológia – azaz a 3D nyomtatás – integrálását a hagyományos gyártási folyamatokba nagyfokú várakozás övezte. Ámulattal követtük az előrejelzéseket, hogyan fogja az új technológia forradalmasítani az ipart, és lehetővé tenni az egyedi termékek gyártását.
De mi is történt valójában az utóbbi két évtizedben? Mi a jövője a 3D nyomtatásnak? Mely iparágakban rejlik ma a legnagyobb potenciál az additív technológia felhasználásra?
A MOL Magyarország legnagyobb iparvállalata. Vendégeink, Szabó Zoltán, a MOL Group Downstream Digital fejlesztési vezetője és Viczián Zsolt, a MOL Group Downstream IT vezetője csoportszinten felelnek azért, hogy a downstream területen ne csak kialakuljon, de tökéletesen meg is valósuljon az ipari digitalizációs vízió.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) robbanásszerű fejlődése nem kerülte el az ipari szektort sem, hiszen a hatékonyság, termelékenység, és a minőség növelésében egyre számottevőbb szerepet tölt be.
Az Ipar 4.0 Backstage podcast vendége ezúttal Szabados Levente mesterséges intelligencia szakértő volt, akivel elmélyültünk az MI ipari hasznosításának témakörében. (Az epizód itt hallgatható meg: https://podcast.mortoff.hu/.)
Távközlési szoftvereket gyártó ügyfelünk székhelye Kínában van, de az európai, afrikai és közel-keleti ügyfelek bevezetési és támogatási tevékenységeit Európából kívánják ellátni. Több európai országban is jelen volt ügyfelünk, de úgy döntöttek, hogy egy közép-kelet európai országban felépítenek egy tesztelő és támogató központot. Helyismeret nélkül egy helyi szolgáltatóval közösen kívánták ezt megvalósítani, így partnerünk több régióbeli várost és céget is megvizsgált majd a Mortoffra esett a választása.
Az agráriparágban tevékenykedő ügyfelünk a törvényi előírásoknak (NAV) megfelelve, a fuvarjai kötelező adminisztrációját szerette volna valamilyen technikai megoldással támogatni (EKAER azonosító igénylés, módosítás, törlés), ebben segít az általunk fejlesztett szoftver robot megoldás.
Napjaink mérnöke és vezetője a kérdés megválaszolásához paramétereket visz be egy informatikai rendszerbe, ami sok ezer, a múltban lezajlott természeti jelenség adatát és a fizika törvényeit alapul véve meghatározza a gát optimális magasságát. A Mortoffnál hasonló problémákat megoldani képes informatikai rendszereket fejlesztésén és szállításán dolgozunk. Miért érdekes és fontos mindez?
Ipar 4.0-val foglalkozó podcast-sorozatunkban a gyártó és szolgáltató szektor különböző területein dolgozó szakembereket kérdeztünk arról, szerintük milyen kihívások és trendek fogják meghatározni a 2023-as esztendőt.
Már covid előtt is sok cég biztosította az otthoni munkavégzést heti vagy havi pár alkalommal bizonyos területeken, azonban amikor 2020 elején megjelent hazánkban is a koronavírus, a legtöbb szervezet kénytelen volt átállni a teljes home office-ra, ami az IT cégeknél többé-kevésbé gördülékenyen is ment.
Kollégáinkkal az alábbi elérhetőségeken veheti fel a kapcsolatot: