A különböző kutatóintézetek (Gartner, IDC, Forrester stb.) minden évben előállnak különböző listákkal, amelyek meghatározzák, hogy a következő években várhatóan mik lesznek a globális trendek. Nyilván a különböző régiók nagyjából követik a világszintű trendeket, de vannak mindig lokális specialitások. Nézzük meg röviden, szerintünk mi várható a mi régiónkban, kiemelve az 5 legjellemzőbb folyamatot, amelyek a piacot érintik.
1. Cloud további terjedése
Az elmúlt évek egyik kiemelkedő trendje a cloud alapú megoldások terjedése. A legtöbb nagyvállalati projektben, új bevezetések esetében csak elvétve, vagy nagyon indokolt biztonsági kérdések figyelembevétele után vezetnek be telepített rendszert. Egyfelől a hagyományos nagyvállalati szoftver szállítók (Oracle, SAP, Microsoft) is erre terelik partnereiket és a vásárlóikat, másfelől az ő kihívóik (Salesforce, ServiceNow stb.) kizárólag cloud alapú megoldásokat kínálnak.
2. Ipar 4.0 terjedésének felgyorsulása
Régiónkban különösen erős a gyártás szerepe a gazdaságon belül. A kiépült kapacitások most már nehezen bővíthetők expanzívan, így kiemelt fontosságú, hogy a hatékonyság növelésével fenntartható legyen a gyártás versenyképessége a különböző területeken. Ezt mind az iparági szereplők, mind a kormányzatok felismerték, így az ilyen irányú digitalizációs folyamatok széleskörű támogatással rendelkeznek. A szabályozói szándék szintén ebbe az irányba hat, hiszen a gyártási folyamat minél részletesebb követése (Traceability), szintén komoly informatikai fejlesztéseket igényel.
3. Munkaerőhiány további fokozódása
Közép-Európában már nem csak az IT, de szinte minden munkaerőpiaci területen és minden országban munkaerőhiány alakult ki. Az informatikai területen ez kiemelten jelentkezik, így itt is egyre jobban megjelent a különböző, más (jellemzően nem EU tag) országokból történő munkaerő import, illetve a feladatok kihelyezése ezekbe az országokba. A dilemma feloldására továbbá egyre több cég reagál azzal, hogy rugalmasabb a távmunkával és a vidéki irodákkal kapcsolatban is.
4. Automatizáció terjedése
Részben a munkaerőhiány, részben pedig az emelkedő bérek következtében, egyre nagyobb a fókusz a különböző automatizációs lehetőségeken. Értve ez alatt akár a tesztautomatizációt, vagy akár a folyamatok robotokkal való kiváltását (RPA – Robotic Process Automation). Ez a trend mindenképpen erősödni fog régiónkban. Erre a jó háttér is adott, hiszen a világ egyik legnagyobb RPA platform szállítójának (UIPath) székhelye Romániában van és a régió első unikornisa (1 milliárd dollárnál drágábbra értékelt cég).
5. Mesterséges intelligencia valódi használata
Az elmúlt években már több területen elkezdődött a felgyűlt adatok feldolgozása, de igazán Magyarországon és a környékbeli országokban ez még „nem robbant”. Adott viszont a közeg, hogy egy ilyen nagyszabású növekedés hamarosan bekövetkezzen, hiszen egyre több adatot gyűjtenek mind a vállalatok, mind a kormányzati szervek. Az adatok feldolgozására pedig adottak eszközök és adott a tudás, illetve az iparági szereplők együttműködése.
Munkatársaink a következő területeken rendelkeznek tapasztalattal:
- Szoftverfejlesztés (.NET, Java, beágyazott fejlesztés, Big data, frontend fejlesztés)
- Szoftvertesztelés (manuális tesztelés, tesztautomatizálás, tesztmenedzsment);
- Tanácsadás (projektmenedzsment, üzleti elemzés, üzleti intelligencia, adattárház fejlesztés, adatvizualizáció).
- Azokról a szakterületekről, melyekben jártasak vagyunk, a „Szolgáltatásaink” és „Megoldásaink”menüpont alatt tájékozódhat bővebben.